piątek, 6 grudnia 2013

kreatywne weekendy z dzieckiem: 4
Mów do mnie 
 Mów do dziecka  tak często jak często jest to możliwe. Informuj co robisz, np. zmieniając pieluchę mów: "teraz zmienię Ci pieluszkę", "do góry" gdy go podnosisz. Zobaczysz, że Twój Maluch zacznie reagować na Twoje sygnały: gdy przed podniesieniem go powiesz "do góry" i wyciągniesz do Malucha ręce i on zacznie wyciągać rączki do Ciebie 

Magiczne butelki
Przygotuj kilka małych przezroczystych plastikowych butelek. Napełnij je różnymi przedmiotami i mocno zakręć - np.: ziarnami kawy, kaszy, ryżu, fasoli, kamykami, kolorowymi koralikami, monetami, cukrem, płatkami owsianymi lub kukurydzianymi, piaskiem, zabarwioną wodą. Pokaż dziecku, jak potrząsać pojemnikiem i że zawartość butelek może się przesuwać się raz szybko, raz wolno i jak się przelewa woda. Pamiętaj, że takimi zabawkami nie może bawić się, gdy Ciebie przy nim nie ma.
 
Jazda samochodem 
Weź dziecko na kolana i zmień się w terenowy samochód, przedzierający się przez bezdroża. Informuj o stanie nawierzchni, np.: "piachy" (kołysz go łagodnie), "kamienie" (lekkie podskoki), "rów!" (gwałtowny, choć w pełni kontrolowany podskok z ewentualnym uniesieniem na rękach). 

Naśladowanie
Naśladuj odgłosy wydawane przez Maluszka, zobaczysz jaką sprawiasz mu tym przyjemność. Dzięki tej zabawie powstaje między Wami komunikacja, a Twój Maluszek nabiera coraz większej sprawności językowej. Wkrótce to on zacznie naśladować Ciebie.

Zabawa w odkładanie
Posadź dziecko na kolanach na stole połóż kilka małych przedmiotów lub chrupki, zachęcaj by po nie sięgał i odkładał z powrotem na stół.


Z rączki do rączki 
Przygotuje małe przedmioty i pokaż dziecku ze można je przekładać z raczki do rączki. Zachęcaj malca by trenował tą umiejętność.

Piłeczka
Do dziecięcej skarpetki przyszyj materiałową piłeczkę. Załóż skarpetkę z przyszytą piłeczką na stópkę Twojego dziecka i obserwuj jak się bawi. Ta zabawa uczy Twoje Maleństwo koordynacji wzrokowo-ruchowej. 


W obrazkach  :)


6 komentarzy:

 1. ja już zapomniałam jak to jest bawić sie z takim maluchem :) pomysł z pojemnikami do podziału guzików ekstra !

  OdpowiedzUsuń
 2. he stópki renifery są boskie :)) z tych pozostałych praktuje w przedszkolu....
  a u góry dzidzia co cudna to szok :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. pomysł z kolorowymi guzikami super, my się bawimy podobnie tylko zamiast guzików mamy zakrętki od butelek ;-)
  A odbite stópki urocze ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. co do kaszy wody groszków i innych takich w butelce, to wiem że dzieci będą wolały próbować odkręcić butelki aby dostać zawartośćXD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to pewnie głównie chłopcy, oni częściej niż dziewczynki chcą sprawdzić konstrukcje, rozkręcić, rozłożyć by wiedzieć co i jak ;p choć dla takich maluchów odkręcanie to chyba jednak za trudna czynność :)

   Usuń

Bardzo lubię czytać komentarze, pod swoimi wypocinami, dzięki temu możemy się lepiej poznać i wiem, że ktoś to jednak czyta - to naprawdę miłe uczucie!!!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...