czwartek, 1 marca 2012

Smoczek


Smoki były już znane w czasach Imperium Rzymskiego, kiedy ucieleśniały zło oraz krwawe wojny. W czasach dominacji chrześcijaństwa, smoki były symbolami szatana, do dzisiaj funkcjonuje legenda o świętym Jerzym, gdzie właśnie jedną z głównych ról odegrał smok. W tej opowieści smok zadomowił się w pobliżu pewnego źródła uniemożliwiając okolicznym mieszkańcom, bezpieczne korzystanie z wody. Aby odwrócić uwagę gada, musieli mu ofiarować owcę lub jedną ze swoich dziewczyn. W pewnym momencie wybór padł na księżniczkę, jednak nic złego się nie stało, ponieważ święty Jerzy zabił potwora, a miasto w wdzięczności przeszło na chrześcijaństwo. Jeżeli chodzi o średniowiecze, to również nie zapomniano o smokach, wspomina się o nich chociażby w eposie o Tristanie i Izoldzie. Nie da się ukryć, że smok to przede wszystkim symbol dalekiego wschodu, który w tamtej kulturze bardziej przypomina węża. Największa różnica pomiędzy smokiem europejskim, a chińskim polega na tym, że ten azjatycki jest pomocny ludzkości i nie stanowi dla nich zbyt wielkiego zagrożenia.
Mój smoczek strzeże pięknego kamienia i zdecydowanie jest przyjaźnie nastawiony  ;)


 

2 komentarze:

  1. ojaaa, boski, wygląda jak z bajki >smocza kraina< <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczny aż trudno uwierzyć że to ręczna robota GRATULUJE pomysłu i czekam na kolejne arcydzieła bo widać że masz ma pani niesamowity talent PANNO KROPKO.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo lubię czytać komentarze, pod swoimi wypocinami, dzięki temu możemy się lepiej poznać i wiem, że ktoś to jednak czyta - to naprawdę miłe uczucie!!!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...